MPMA2002AT1
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
Description
RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3
Catalog
Arrays/Networks Resistors
DataSheet
MPMA2002AT1 PDF
Type Description
Series:MPMA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Circuit Type:Voltage Divider
Resistance (Ohms):20k
Tolerance:±0.1%
Number of Resistors:2
Resistor Matching Ratio:±0.05%
Resistor-Ratio-Drift:±2ppm/°C
Number of Pins:3
Power Per Element:100mW
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Applications:Automotive AEC-Q200, Voltage Divider (TCR Matched)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SOT-23
Size / Dimension:0.113" L x 0.051" W (2.86mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):0.044" (1.12mm)