RCP1206W1K10JEB
VIGOR # :
37480
Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 2.4W 1206
DataSheet
RCP1206W1K10JEB PDF
Part Status:Active
Resistance:1.1 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2.4W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)