MCT06030C1821FP500
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
46030
Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/8W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MCT06030C1821FP500 PDF
Type Description
Series:MCT - Professional
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.82 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)