M55342E11B402ARWS
VIGOR # :
62052
Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/20W 0402
DataSheet
M55342E11B402ARWS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:402 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)