ERJ-HP6F1R40V
VIGOR # :
68850
Description
RES 1.4 OHM 1% 1/2W 0805
DataSheet
ERJ-HP6F1R40V PDF
Part Status:Active
Resistance:1.4 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)