PLT1206Z2181LBTS
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
84601
Description
RES SMD 2.18KOHM 0.01% 0.4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PLT1206Z2181LBTS PDF
Type Description
Series:PLT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.18 kOhms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)