PCAN0603E10R0BST5
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
103246
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/2W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PCAN0603E10R0BST5 PDF
Type Description
Series:PCAN
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thin Film
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)