LTR10EVHFLR240
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
155001
Description
RES 0.24 OHM 1/2W 0805 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LTR10EVHFLR240 PDF
Type Description
Series:LTR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:240 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)