RHC2512FT12R1
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
163293
Description
RES 12.1 OHM 1% 2W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RHC2512FT12R1 PDF
Type Description
Series:RHC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:12.1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)