AR05BTCW1502
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
170177
Description
RES 15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AR05BTCW1502 PDF
Type Description
Series:AR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:15 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)