RT0402BRD0741K2L
VIGOR # :
170179
Description
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
DataSheet
RT0402BRD0741K2L PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:41.2 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)