RM25F53R6CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
VIGOR # :
170903
Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RM25F53R6CT PDF
Type Description
Series:RM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:53.6 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)