Y09300R05000F0L
VIGOR # :
226095
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W
DataSheet
Y09300R05000F0L PDF
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.080" W (13.21mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):0.130" (3.30mm)