RL73H2BR91FTD
Manufacturer
VIGOR # :
260411
Description
RES 0.91 OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RL73H2BR91FTD PDF
Type Description
Series:RL73, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:910 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)