P0402Y1001WNT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
276792
Description
P 0402 Y 1001 W N TR
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
P0402Y1001WNT PDF
Type Description
Series:P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.63mm)