ERA-3VEB68R1V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
291322
Description
RES 68.1 OHM 0.1% 1/8W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERA-3VEB68R1V PDF
Type Description
Series:ERA-3V
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:68.1 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)