D55342E07B130ERWS
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
318379
Description
RES SMD 130K OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
D55342E07B130ERWS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:130 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)