PE1206JRF7W0R007L
VIGOR # :
325762
Description
RES 0.007 OHM 5% 1/2W 1206
DataSheet
PE1206JRF7W0R007L PDF
Part Status:Active
Resistance:7 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)