P1206H25R5BBTC
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
360673
Description
P 1206 H 25R5 B B TR500
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
P1206H25R5BBTC PDF
Type Description
Series:P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:25.5 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.120" L x 0.063" W (3.06mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.63mm)