PAT0603E1261BST1
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
375697
Description
RES SMD 1.26KOHM 0.1% 0.15W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PAT0603E1261BST1 PDF
Type Description
Series:PAT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.26 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.15W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)