Y08501R50000D0W
VIGOR # :
388348
Description
RES SMD 1.5 OHM 1/2W 2516 WIDE
DataSheet
Y08501R50000D0W PDF
Type Description
Series:VCS1625
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:1.5 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)