RT2512BKD071K21L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
396082
Description
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 3/4W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT2512BKD071K21L PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.21 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)