AR02DTC2002
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
442292
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AR02DTC2002 PDF
Type Description
Series:AR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)