RP73D1J16R2BTG
Manufacturer
VIGOR # :
450997
Description
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/10W 0603
DataSheet
RP73D1J16R2BTG PDF
Type Description
Series:RP73, Holsworthy
Package:Strip
Part Status:Active
Resistance:16.2 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)