35225R6JT
Manufacturer
VIGOR # :
456974
Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 3W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
35225R6JT PDF
Type Description
Series:3522, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:5.6 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:-
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)