CRS1206AJW-100ELF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
457885
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CRS1206AJW-100ELF PDF
Type Description
Series:CRS-A
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)