PFS35-0R05J1
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
457886
Description
RES 0.05 OHM 5% 35W TO263 DPAK
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PFS35-0R05J1 PDF
Type Description
Series:PFS35
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):35W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Non-Standard D-PAK
Supplier Device Package:D-Pak in TO-263 Housing
Ratings:-
Size / Dimension:0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):0.185" (4.70mm)