ERJ-S03J161V
VIGOR # :
461489
Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/10W 0603
DataSheet
ERJ-S03J161V PDF
Type Description
Series:ERJ-S03
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:160 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)