PE0603DRF470R03L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
475057
Description
RES 0.03 OHM 0.5% 0.4W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PE0603DRF470R03L PDF
Type Description
Series:PE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:30 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.030" W (1.60mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)