RNCF0402BTC18R7
VIGOR # :
487042
Description
RES 18.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
DataSheet
RNCF0402BTC18R7 PDF
Part Status:Active
Resistance:18.7 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)