KDV02DR620ET
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
490693
Description
RESISTOR CURRENT SENSE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
KDV02DR620ET PDF
Type Description
Series:KDV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:620 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.012" (0.31mm)