RCP2512B11R0GS3
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
498930
Description
RES SMD 11 OHM 2% 3.5W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCP2512B11R0GS3 PDF
Type Description
Series:RCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:11 Ohms
Tolerance:±2%
Power (Watts):3.5W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)