M55342K10B162DRWSV
VIGOR # :
504672
Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/2W 1010
DataSheet
M55342K10B162DRWSV PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1010
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:162 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:1010
Ratings:-
Size / Dimension:0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)