RCP0603B12R0JS3
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
505220
Description
RES SMD 12 OHM 5% 1.5W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCP0603B12R0JS3 PDF
Type Description
Series:RCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:12 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1.5W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)