CSR0603FKR100
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
528541
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/8W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSR0603FKR100 PDF
Type Description
Series:CSR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:100 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)