RL1206JR-7W0R36L
VIGOR # :
537927
Description
RES 0.36 OHM 5% 1/2W 1206
DataSheet
RL1206JR-7W0R36L PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:360 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±600ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)