M55342H12B130BRT5
VIGOR # :
538991
Description
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0603
DataSheet
M55342H12B130BRT5 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:130 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:R (0.01%)