RE0805DRE072K4L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
546762
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RE0805DRE072K4L PDF
Type Description
Series:RE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.4 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)