RC0603F6190CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
548143
Description
RES 619 OHM 1% 1/20W 0201
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC0603F6190CS PDF
Type Description
Series:RC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:619 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.25mm)