Y116960R0000B0R
VIGOR # :
552074
Description
RES SMD 60 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
DataSheet
Y116960R0000B0R PDF
Type Description
Series:SMR3D
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:60 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)