RT0603BRE07178RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
555178
Description
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT0603BRE07178RL PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:178 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)