KDV06DR620ET
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
555179
Description
RES 620M OHM 0.5% 1/5W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
KDV06DR620ET PDF
Type Description
Series:KDV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:620 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)