SR1206FR-0751RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
555182
Description
RES 51 OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR1206FR-0751RL PDF
Type Description
Series:SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:51 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)