ERJ-PA2F6801X
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
568963
Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/5W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERJ-PA2F6801X PDF
Type Description
Series:ERJ-PA2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:6.8 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)