MCT06030D5622BP500
VIGOR # :
570161
Description
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
DataSheet
MCT06030D5622BP500 PDF
Type Description
Series:MCT - Precision
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:56.2 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)