AF1206JR-0720RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
572470
Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AF1206JR-0720RL PDF
Type Description
Series:AF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)