ERJ-HP6D1962V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
575917
Description
RES 19.6K OHM 0.5% 1/2W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERJ-HP6D1962V PDF
Type Description
Series:ERJ-HP6
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:19.6 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)