LTR18EZPF1101
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
602012
Description
RES SMD 1.1K OHM 3/4W 1206 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
LTR18EZPF1101 PDF
Type Description
Series:LTR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.1 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package:0612 (1632 Metric)
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)