Y08500R40000F0R
VIGOR # :
603882
Description
RES 0.4 OHM 1/2W 2516 WIDE
DataSheet
Y08500R40000F0R PDF
Type Description
Series:VCS1625
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:400 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)