SR731JRTTD2R00F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
604269
Description
RES 2 OHM 1% 1/5W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR731JRTTD2R00F PDF
Type Description
Series:SR73-RT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)